Babákról mamáknak !

Tapasztalatok,és vélemények gyesen lévő anyukáknak!

10 hozzászólás a “Nem mindig jó a cumi” Írta: Palácsikné Árai melinda!

  • Az én babám 7 hónapos, eddig sem aludta át az éjszakát, de 6 hónapos koráig mindíg azt gondoltam, éhes, és adtam neki enni, ami után elégedetten visszaaludt. Nagyjából 3 óránként ébredt fel, evett, aludt. Aztán a helyzet kezdett javulni, de elkezdett fogzani, onnantól kezdve viszont rosszabblett, mint előtte. Bár már kibújt mind a két alsó foga, ugyanolyan gyakran felébred. Rájöttem, hogy már nem éhes éjszaka, a cumit is elfogadja, de igazan mélyen csak akkor tud visszaaludni, ha megetetem. Általában hajnali 1-től 4-ig ébred fel 1/2- 3/4 óránként, 4-nél tovább nem bírom, és megetetem, hogy tudjunk aludni (Ő is nagyon kifárad ebben). Szóval a következő a koreográfia: cumi - víz - evés. A fentiek szerint csak az idő segíthet.

    Kellner Anikó, az én kisebbik fiam 8 hónapos és ugyanezt csinálta 7 hónaposan. aztán rájöttem, hogy a saját kényelmem érdekében jobban teszem, ha amikor felébred cicit kap. ha cumit kapott, ő is mindig fél óra múlva felkelt és ez elég idegesítő tud lenni. ha cicit kapott, csak 2 óránként kelt fel. aztán pár nap múlva elmúlt az egész, és elkezdett kúszni. hát ez volt az ok!
    az alvásproblémákat ebben a korban nemcsak a fogzás okozhatja, hanem egy új mozgásfejlődési fázis kezdete is, például a kúszás, a mászás, a felállás, a járás…
    ha egy nehezebb időszak lecsengett, utána javul a dolog. addig meg érdemesebb a számodra kényelmes megoldást választani, mint vízzel meg egyebekkel trükközni.
  • miért alszik mélyebben, ha enni kap? mert a babák így vannak beprogramozva. nem az evés itt a lényeg, hanem, hogy leellenőrizze, megvan-e még anya ;o) 8 hónapos kor körül kezdődik az ún. szeparációs szorongás időszaka, ilyenkor döbbennek rá a picik, hogy anya nincs ott velük éjszaka és amikor felébrednek, megijednek ettől. ilyenkor az együttalvás vagy az egy szobába költözés is megoldhatja a dolgot.

    a másik, amivel lehet javítani a helyzeten, ha megpróbálsz nyugodt maradni. minél idegesebb vagy a fáradtságtól és a tehetetlenségtől, annál nyugtalanabb lesz a baba is. ilyenkor kell venni egy mély levegőt, egy kis pihenést biztosítani magadnak, pl. amikor a pici napközben alszik, vagy valami aprósággal kényeztetni magad, utána sokkal higgadtabban tudsz majd a babával is bánni és kezelni a nehéz helyezeteket.

    ha fogzik, azt figyelni kell napközben, hogy már jön-e és ha sokat rág, napközben is nehezebben alszik el, akkor elalvás előtt kapjon chamomillát.

    elárulom, hogy pár hete még az én fiam is az idegeimre ment a folytonos ébredésével, de ezeket a szabályokat betartva, most már eljutottunk oda, hogy este 9-től reggel 4-5-ig alszik, akkor eszik, majd pedig tovább reggel 7-8-ig.

  • Kedves Ági!

    A tanácsodat szeretném kérni. Kislányom 4 hónapos és eddig cumival + bebugyolálással aludt el. Ott vagyok vele mindig, míg el nem alszik, de igyekszem minimálisra csökkenteni a “jelenlétemet”. Ez eddig egészen jól ment, mostanában viszont mindig kiszabadítja a kezét és véletlenül kiveri a cumit a szájából. A kezét/ujját viszont még nem tudja annyira ügyesen szopni, hogy attól megnyugodjon, épp ellenkezőleg. Így már egy ideje nem tud elaludni, csak ha megszoptatom. Tudom, lehet, hogy nem kellett volna cumit adni neki? De eddig segített… Kérlek segíts, mit tanácsolsz, mit csináljunk másképp??

    Előre is köszönöm,

    Anett

  • Anett, azt javaslom, hogy amikor lefekteted, ha kéri a cumit kapja meg, ha nem, akkor nem. Ha sír (mind nappal, mind éjszaka, és amikor felkel), vedd ki az ágyból, nyugtasd meg, majd tedd vissza az ágyba. Ha megint sír, megint vedd ki, nyugtasd meg kézben, adhatsz neki egy kis vizet is, aztán megint tedd vissza és így tovább. Első alkalommal talán 1 óra is elmegy így, mire elalszik (bár ő még elég picike, így hamarabb menni fog szerintem), aztán egyre rövidebb lesz. Mivel ő még pici, hajnalban még mindenképpen kapjon enni, amikor felébred.

  • Sziasztok!

    Az én kisfiam is nagy cumis! Születése után 10 perccel már olyan hangosan cuppogott, hogy az ötágyas szülőszobán mindenki hallotta. A nővérke kérdezte is, hoztam-e cumit. Olyan erős a szopóreflexe, hogy ilyet még nem láttam, pedig néhány gyerekkel volt dolgom már. 4 hetes múlt most és előszeretettel játszuk már a “cumi kiköp, anyu visszasegíti” játékot, amin erősen tanakodom, jó-e, hogy belementünk. Kisfiam ugyanis sokat és erősen ordít, ha nem jönnek össze neki a dolgok. Igyekszem türelmes lenni, de mindig nem fogom felvenni -amikor persze elhallgat-, mert a műtött vállam tudom, később nem bírná. Én is be szoktam bugyolálni, mert amikor rándul a két keze, felriad és vigasztalhatatlan. Azonban az én bugyolálásom alig tudja kibontani: egy vékony, széles,nyúlós takarót rakok alá, aminek a széle a nyaka alatt helyezkedik. Jobb és bal oldalán egyforma széles takaró lóg ki. Előbb az egyik oldalt hajtom be ívben lefelé a kicsi két karját egyenesen tartsa, de az sem baj, ha kicsit hajlik és a takaró csücskét a gyerek dereka alá tűröm. Ugynígy teszek a másik oldallal is. Végül kicsit lehúzkodom a kezeket takaró anyagot és előfordul, hogy ez bőven elég, nem kell mással betakarni. Jane Ford könyvében olvastam, azóta alkalmazom és végre békésen alszik a gyerek. A cumit miután elaludt,kiköpi vagy kiveszem oldalra kifordítva, így nem riad fel miatta. Van valakinek tanácsa a cumi ki-,betologatásra?
    Előre is köszi!
    Móni

    Válasz: Egy textilpelust göngyölgess össze és azzal támaszd meg a cumit úgy, hogy az orrát ne takarja el (feltéve, hogy hason alszik), háton fekve nem tudom, hogy lehet ezt megoldani.

  • Kedves Ági!
    A segítségedet szeretném kérni 7 hónapos kislányunkhoz. Még soha nem aludt át egy éjszakát sem, de eddig azt gondoltam, kicsi, még ennie kell éjszaka. De most már szinte óránként ébren van, cumival alszik, jobb esetben visszateszem a cumit a szájába, alszik tovább, de van amikor annyira felébren hogy akár órákig is ébren van. Meg szoktam etetni egyszer, utána csak tea, de van amikor csak akkor alszik vissza, ha újra kap enni.Nem tudom mit tegyek, vegyem el tőle teljesen a cumit? mert amikor megébred, nincs cumi, rögtön sír?váromsegítő válaszod. Üvd:Laura

    Válasz: Nem a cumi a baj. Ebben a korban azért ébred gyakrabban a baba, mert jön a foga, valamint a mozgásfejlődés zavarja meg az álmát (a hirtelen változások, a ok élmény szorongást okoz benne). Először is a fogzást kell kezelned: a  alatt találod a fogzásra való alkati szerek leírását, ebből válaszd ki a neki megfelelőt. Másodszor meg kell neki tanítanod, hogy ha felkel, akkor aludjon vissza magától (cumival), ne kelljen odamenned. Csak úgy fog megtanulni egyedül aludni (és nem felébredni éjjel), ha megtanítod egyedül, segédlet nélkül elaludni és visszaaludni. Este ne kézben altasd le, hanem vacsora utána fürdesd meg, kicsit dédelgesd (énekelhetsz neki stb. ahogy szeretitek) és már ellazult (de nem teljesen alvó) állapotban tedd le a kiságyba. Ha sír, vedd ki, nyugtasd meg, és tedd megint vissza. Ezt játszátok addig, amíg el nem alszik (első alkalommal akár 1 órát is eltarthat, de legközelebb már jobb lesz). Ha éjjel felkel, adhatsz neki egy korty vizet (hátha szomjas), de utána ugyanez a teendő. Az első éjszaka még -készülj fel- nehéz lesz, de a következő éjszaka már sokkal jobb, ha ugyanígy csinálod.
    Ugyanezt segíti elő az a megoldás, hogy 2-3 napig Apa fekteti le este és ő kel fel hozzá éjszaka. Első alkalommal talán ebből is sírás lesz, de már azonnal érződik a hatása, mert “apa miatt nem érdemes felkelni”:)

  • SZiasztok. a fiam 1 hetes, és éjszaka elég nehezen alszik el, sokat sír. szoptatás után félálomban letesszük, de gyakran felébred és sírni kezd. vele vagyunk (úgy döntöttünk, hogy az első hónapban velünk együtt alszik), simogatjuk, akarjuk vele éreztetni, hogy szeretjük és biztonságban van, mégis mindig jön a szopóreflex, viszont keveset eszik. a cumiban nem hiszünk, elég sok negatív hatása lehet, meg az anyja mellét és közelségét úgysem helyettesíti, csak rövid ideig becsapja a gyermeket. lehet, hogy az első hónap egyszerűen picit nehezebb és egyfolyátban az anyja közelsége kell neki? köszönöm.

    Válasz: A szopóreflex megléte teljesen természetes ebben a korban. Igazából még sok minden megtörténhet ebben a korban, mert nagyon pici még a baba. Azt javaslom, ne legyen veletek egy ágyban, egyrészt ez nem biztonságos, másrészt meg mindig érzi a tejszagot. Aludjon inkább bölcsőben vagy mózesben, ami azért jó, mert szűk a tér és ez a pocakra emlékezteti (ha csak kiságyatok van, akkor szűkítsétek be a teret egy párnával). Lehetőleg hason aludjon, úgy mélyebben szoktak aludni. Szoptatás után mindig büfiztessétek, ha felébredt, ha csak félálomban szopizik, akkor viszont nem kell büfiztetni, mert akkor nem olyan éber és nem nyel levegőt. 2 hónapos kor előtt semmilyen szín alatt nem javaslom a cumit.

  • Sziasztok!
    Az én kisfiam 2 hetes éjszaka általában éjfélig alszik nyugodtan aztán kezdődik a huza-vona megetetem ami van, hogy másfél órát is tart miután megbüfiztetem beteszem a kiságyba felébred nyöszörög és látom, hogy megint cicit keres. Van, hogy cumival sikerül elaltatni de van, hogy nem sikerül és megint cicire teszem és ez így megy 6ig, ami eléggé fárasztó. Mit kellene csinálnom, hogy ez változzon, vagy ebben a korban ez a normális?
    Előre is köszönöm!

    Válasz: Ebben a korban még minden normális. Még nem igazán tudja, mikor van nappal és éjszaka, ezért éjjel néha élénkebb lehet, aztán fokozatosan megtanulja ezt is, 6 hetes korra legkésőbb már tudni szokták mikor van nappal és éjszaka. Próbáld meg nappal gyakrabban szoptatni, főként estefelé, ilyenkor akár félóránként is szopizhat, így éjszakára jobban jóllakik, valamint nappal soha ne hagyd 4 óránál hosszabban aludni egyhuzamban, mert akkor biztosan elkezdi felcserélni a nappalt és az éjszakát.

  • Kedves Ági,

    már december 23-án írtam neked, azóta a könyvedet is megvettem, de sajnos a 3 hónapos kisfiam alvásproblémáit azóta sem sikerült megoldani. Napirendünk a következő: este 6-kor szopizik, majd fürdés, fürdés után is szopizik egy kicsit, utána cumival elalszik 7-fél 8 körül, éjszaka van, hogy többször kel, van, hogy fél 4, fél 5-ig alszik, de túlnyomó részt még ébred éjfél, 1 óra körül, 10 perc szopi után visszaalszik. 5 körül mindig felébred, ha előtte 1 órája szopizott akkor is, majd szopizik és cicin visszaalszik még fél órát, kb. 6-fél 7 től fent van. Ahogy javasoltad, szopizások után ( a szopit is beleértve) kb. másfél óra ébrenlét után (szopi,büfi, pelenkázás, játék) után rakom le aludni. Fél óra után azonban mindig felébred. Én mindig megpróbálom lerakni 7-fél 8 körül, fél 11 kor megyünk sétálni babakocsival, ott alszik, de ott is sokszor felébred, cumival is nehezen alszik vissza, du. pedig 14 14 30 körül próbálom lerakni. Az esti szopi (18 óra ) előtt már nem alszik. Volt olyan nap,amikor a fenti időpontokban aludt ¾ órát, de az nála már soknak számít nappal. Az evések után kb . még fél óra hosszat nagyon vidám mosolygós,aztán már nyügösködik, sokat ásítozik, szóval ebből úgy gondolom, hogy nem elég neki az alvás. Kérdésem ? Lehet, hogy a cumi okoz problémát, mert azzal alszik, bár sokszor ha nem is esik ki a szájából, akkor is felsír, ill. ha odamegyek megsimogatom visszaalszik, de max. fél óra, de van hogy nem sikerül megnyugtatni. Ha felveszem mosolyog, majd kint nyügös lesz, mert szerintem még álmos… Okozhatja e fogzás? Mert apukájának 3 hónaposan már volt 2 foga…, nyálzik, sokat turkál a szájában, ill. sokszor a cumit is inkább rágja. Lehetséges, hogy ő kezdetektől fogva nem a hasa miatt nem tudott aludni, hanem korai fogzás miatt kb. 6 hetes kora óta? Én úgy látom, hogy nem hasfájós, most már biztosan. Sokszor a szopiba is belealszik, viszont, ha lerakom azonnal felriad és sír? Nem azt látom rajta, hogy iszonyú fájdalma van, inkább nyügös, nyugtalan és panaszkodik.
    Kérdésem, hogy a chamomilla mennyi idő után fejti ki hatását? Illetve mi a véleményed róla? Hatásos? Dentinox gél?
    Normális, hogy egy baba,kezdetek óta szinte alig alszik nappal, még napirend kialakítása után sem, sehol, (max. babakocsiban max. 1 órát, bár tél miatt nem tudom többet aludna e, ha lent maradnánk), sem kiságy, sem pihenőszék, sem velem együtt, sokszor ha hajnalban mellém veszem,akkor is 10 percenként elkezd nyüglődni,és csak akkor nyugszik meg, ha simogatom a buksiját, vagy szopizik. Sem néma csendben, sem fehér zaj mellett, sem beszélgetés stb. mellett sem. Éjszaka alvással együtt kb. 10-11 órát alszik. Ez elég egy ilyen pici babának? Kezdetek óta így van…
    Vagy csak ilyen a gyerek és kész….
    Lehet ez fogzás? Az ínyén látok némi fehéredést, és egy nagyon pici bubot elöl.
    Várom gyors válaszodat.
    Előre is köszönöm.
    Üdv.
    Adri

    Válasz: Az nem gond, hogy fél óra múlva felébred, ha jókedvűen ébred ilyenkor. Nem a cumi a baj, ez félreértés, nem azért ébred, mert kiesik a cumi, hanem amikor felébred a felszínes alvási szakban, keresi a cumit. Próbáld meg, hogy ringatás után leteszed a kiságyba félálomban és ha sír, akkor a hátát simogatod, susoghatsz neki, vagy dúdolhatsz, ezek is szoktak segíteni, mert a monoton zajra kezd figyelni a kicsi és ez eltereli a figyelmét a külső ingerekről. Segíthet, ha egy takaróba csomagolod pólya-szerűen elalvás előtt, ez megnyugtatja, valamint ha bölcsőben vagy mózesben altatod (a szűk hely a kicsiknek nagyon fontos, a testközelséget idézi), ha ez nincs, akkor a kiságyába betehetsz egy nagy párnát, amitől szűkebb lesz a hely. Nappal is félig sötétítsd be a szobáját az alváshoz, mert a fény is zavarhatja.

    Az teljesen normális, ha éjjel még 3 óránként kel. A hajnali nyűglődés viszont azért van szerintem, mert nagyon korán fekteted le este, persze, hogy reggel már korán fentvan. Mivel már 3 hónapos, ezért legalább 2, de inkább 2,5 órát legyen fent két nappali alvás között.

    Fogzás: ha a családban volt korai fogzás, akkor előfordulhat. A fogzás nem úgy néz ki, hogy amikor már látszik a kicsi ínyén valami, akkor kezdődnek a tünetek is, hanem általában 3-4 hósan már megkezdődnek a kellemetlen tünetek (nyálzás, rágás, étvágytalanság, ébredések, nyugtalan alvás, enyhe hasmenés) és csak utána kb. 5 hósan törik át az első fog. Amíg nem törik át 6 foga (két metsző alul és 4 felül), addig általában ez problémát szokott okozni, mert feszítik az ínyt.
    Ha nappal látni rajta a fogzás jeleit (nyálzik, mindent megrág stb.), mindenképpen kapjon fogzásra való homeopátiás alkati szert (tehát nem valamilyen homeopátiás szert, hanem az ő tüneteinek és természetének, alkatának megfelelőt - ezekről részletesebb leírást a http://www.kismamablog.hu/fogzas.pdf alatt találhatsz). Ezek a szerek kb. 3-4 nap után fejtik ki hatásukat.

  • Kedves Ági.

    Emma, a kislányom 20án lesz 10 hónapos.

    Kb. 3-6 hónapos kora között a kislányom viszonylag jól átaludta az éjjeleket. Talán 2-3 alkalommal kellett hozzá felkelni, ilyenkor visszaadtam a nyugtató cumit a szájába és általában tovább aludt. A 6. hónap betöltése után viszont valami elromlott. Azóta számolatlanul kell hozzá éjjel felkelni. Ha szerencsém van, akkor a nyugtató cumi szájba adásával tovább alszik bizonytalan ideig. Van, hogy meg is etetjük éjjel (lefejt tejet adok ilyenkor neki cumisüvegből, mert én fejem neki a tejet).

    Csak most február elején, vagyis 9,5 hónaposan törte át a kis alsó foga az ínyét a kis Emmánknak. Ez még az első foga, ami kezd kijönni.

    Most már lassan 4 hónapja rosszak az éjjeleink, már eléggé ki vagyunk fáradva ahhoz, hogy meghallgassuk a véleményét, mit tanácsol az ügyben, a nyugodtabb alvás érdekében.

    Köszi és Üdv.
    Marcsi

    Válasz: Ebben a korban leggyakrabban 3 ok miatt kelnek fel a babák:

    1. Fogzás: amíg nem törik át 6 foga (két metsző alul és 4 felül), addig általában ez problémát szokott okozni, mert feszítik az ínyt.

    2. Mozgásfejlődés: ez több fronton támad, egyrészt az idegrendszer állandó fejlődésben van miatta és ez okoz éjszakai felriadásokat, másrészt az izomzat fejlődik, és gyakran a kicsi a saját izomrángásaira, illetve a mozgására ébred fel (kvázi álmában is “gyakorol”).

    3. A szeparációs szorongás, ami 8 hónapos kor körül kezdődik, a kicsi rájön, hogy anya és ő nem egy személy és felismeri, hogy anya nincs mindig ott, ezért, amikor felriad, akkor anyát hívja, keresi.

    Ehhez hozzájön még az, hogy a gyerkőc megtanulja, hogy amikor éjjel felriad (a fenti 3 ok valamelyike miatt), akkor segítséget kap a visszaalváshoz.

    Mindig azt szoktam tanácsolni, hogy első lépésként szüntessük meg azokat az okokat, amik miatt a baba éjjel felkel. Ha a fogzás jeleit tapasztalod (nyálzik, kezét, játékait rágja), akkor mindenképpen kapjon fogzásra való homeopátiás alkati szert (tehát nem valamilyen homeopátiás szert, hanem az ő tüneteinek és természetének, alkatának megfelelőt - ezekről részletesebb leírást a  alatt találhatsz). Ha sokat mocorog éjjel, elmászik az ágyában stb. akkor megpróbálhatod, hogy éjjel hálózsákban altatod. Anyahiány ellen pedig segíthet egy kispárna vagy ruhadarab (póló), amit a tiéd és amit odaadsz neki az ágyban, de erre szolgálhat az alvósállatka is.

    Ha ezen a téren már mindent megtettél, akkor következhet, hogy megtanítod egyedül elaludni, illetve, ha felébredt, visszaaludni. Erre az a módszer, hogy amikor este leteszed, akkor kicsit megdédelgeted, annyira, hogy ellazuljon, de nem altatod el teljesen. Ha már félig alszik, akkor leteszed a kiságyba, ha sír, kiveszed, megnyugtatod, ha ellazult, megint visszateszed és így tovább, amíg el nem alszik.
    Ha éjjel felkel, ugyanez a teendő.És a nappali alvásoknál is így kell csinálni. Az elején még nehezen fog menni, akár 1-1,5 óra is eltelhet, amíg el nem alszik, de napról napra jobb lesz.

    Sírni semmiképpen se hagyd órákig, de próbáld kifigyelni a határmezsgyét a segítségkérés és a hiszti között (ebben a korban már előfordulhat).

    Az is be szokott válni, ha pár napig este Apa fekteti és ő kel fel hozzá éjjel (tudom, nehéz megoldani), de 1-2 nap alatt teljes változást szokott hozni ez a módszer, ha következetesen alkalmazzátok.

    Szikszai Mária


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 8
Havi: 6
Össz.: 2 467

Látogatottság növelés
Oldal: Cumi
Babákról mamáknak ! - © 2008 - 2025 - baby-boy.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »